Shetlandi lambakoer

Shetlandi Lambakoer (Sheltie)

Milline on Sheltie?
Sheltie on suhteliselt väike(33,5-39,5 cm) proportsionaalne karjakoer.Ta näeb välja nagu vähendatud collie, seepärast kipuvad inimesed Sheltiesid nendega sassi ajama. Kuna mina olen töötanud mõlema tõuga, siis oskan öelda, et neis on üsna vähe sarnast- võibolla tõesti välimus ja instinkt hoida oma perekonda(karja).

Kas võtta Sheltie, kui pole Collie jaoks ruumi?
Sageli arvavad inimesed, et kui Collie on liiga suur, siis võib endale võtta Sheltie, sest see võtab vähem ruumi.Tegelikult on Sheltiega rohkem tegemist kui Colliega, sest nad on palju energilisemad ja nendega on sageli palju rohkem tegemist, kui alguses arvatakse.

Shetlandi lambakoer 1

Kas koerale tohib palju tähelepanu pöörata?
Mul on kahe-aastane Sheltie, kes on arvatavasti saanud rohkem tähelepanu, kui enamus teisi koeri üldse. Aga vastupidiselt mõnedele arvamustele, nagu võiks tähelepanuga koera ära rikkuda, on minu Sheltie käitumiselt nagu mõni sülekoer ja samas on tal ka instinkt kaitsta pereliikmeid võõraste eest.

Kas võtta lapsele Sheltie?
Kui soovitakse lapsele koera, siis ma soovitaksin siiski võtta endale Collie, sest tal on rahulikum iseloom ja rohkem kannatust lapse jaoks. Pealegi vajab Sheltie kutsikas natuke ka karmi kätt, sest nagu enamus koeri peab ka tema proovima järgi võimu piirid. Samas täiskasvanud Sheltied võivad olla väga head lapsesõbrad.

Kui vara teda õpetama hakata?
Mina soovitan õpetada Sheltiele küll käitumisnorme, aga mitte alustada enne 1a. kuulekustreeninguid. See võib koera õrna närvisüsteemi igaveseks rikkuda!!!

Umbusklikkus-on see halb?
Nende tõukirjeldusse on kirjutatud, et nad võivad olla umbusklikud. Niipalju kui mina olen Sheltiedega kokku puutunud on nad seda mingil määral kõik. See väljendub selles, et nad ei lase ennast võõrastel inimestel paitada või hakkavad nad lihtsalt heast peast haukuma.
Kuidas sellest üle saada?
Kui võtta kutsikas, siis võib ta iga asja peale mõtetult haukuma hakata, aga sellest saab üle, kui temaga palju väljas käia.Kindlasti ei tohi nende peale karjuda või füüsilist jõudu kasutada, piisab ka sellest kui kükitad koera juurde maha ja kiidad teda (loomulikult kui ta sel hetkel ei haugu).
Põhimõtteliselt tuleb üritada koerale selgaks teha, et seal pole midagi karta ja et haukumisel pole mõtet.Inimeste vastasest umbusklikkusest saab üle kui kutsuda täiesti võõrad inimesed teda paitama, hoida kutsikat jõuga kinni ja samas ise kiita-varsti hajub neil hirm “suurte koledate” inimeste ees.
Kui Sheltie püüab mingi asja eest ära põgeneda, on soovitav ta pöörata koonuga sinna poole ja lasta tal ise veenduda, et tegelikult polegi midagi hullu.Seejuures võib teda silitada ja rahustada, aga mitte sülle võtta.

Kas sellest saab lõplikult lahti?
Kuna see on Sheltie tõu eripära, siis lõplikult sellest lahti ei saagi.Seda võib ainult vaigistada.

Kas Sheltie sobib teiste koertega?
Niipalju kui minul kogemusi on, siis pole nad kuskil eriti probleeme tekitanud, samas tuleks arvestada,et vana koer saaks jätkuvalt samapalju tähelepanu, kui enne.Siis on vähem võimalusi võimuvõitlusteks.Tuleks arvestada, et kui perre võetakse kaks samast soost koera.

Kuidas on karvaga?
Sheltiel peaks olema püksid, krae, manisk….esi ja tagakäppadel mõõdukalt “lippe”, kehal ei pea olema väga pikad karvad.Teda võiks kammida vähemalt üks kord nädalas, et vältida pusasid(täisasvanuna neil neid eriti ei teki, aga kutsikakarva vahetusajal siiski). Pesta võib neid siis, kui teile endale tundub see vajalik ja loomulikult enne näitust.

Enne näitust
Enne näitust peab koera kindlasti pesema ja üritama tema heledad kohad valgeks saada.
Neil piiratakse natuke karva käppade ümbert, et tekiks nö. kassikäpp, ja käpapatjade ümbert. Natuke lõigatakse ka kõrvade ümbert, aga neid toiminguid on esimestel kordadel soovitav lasta teha asjatundjal.

Näituseringis
Noorel Sheltiel on vaja kogenud handlerit, või inimest, kes suhtuks ringi minemisse rahulikult – see harjutab noorel koeral tasakaalukat käitumist edaspidistel näitustel.

LKET karjatamispäev shetlandi lambakoer

Kasutamine töökoerana
Sheltie, oma kiire õppimisvõime ja töökusega on väga hea töökoer.Talle on kiiresti võimalike õpetada, mida tuleb teha ja mis on keelatud.Vaatamata oma elavale iseloomule, pole minu koer kunagi rikkunud ühtegi asja, ta mängib oma mänguasjadega, valides neid ise oma kastist.

Kuigi Noore Sheltiega on suhteliselt palju probleeme, tasub vaev ennast ära koera täiskasvanuks saades. Ta on tark, perekonda kiindunud, kaaslastega arvestav koer!!!

Sheltie kasvatamine on mulle koerte kohta palju õpetanud.

Anu Vilberg

Kennelid

White Coastal

Final Desire

Tõustandard

FCI STANDARD