Welsh Corgi Cardigan ja Welsh Corgi Pembroke

Nõidade ja haldjate koerad

Welsh Corgi Cardigan ja Welsh Corgi Pembroke on Briti saarte ühed vanimad tõud. Legendide kohaselt on nad “nõiutud” koerad. Mööda Walesi rohelisi künkaid vedasid nad haldjate ja nõidade tõldu,karjatasid nende loomi, olid väikestele  rüütlitele hobuste eest. Ka praegu võib terane inimene näha nende õlgadel “võlusadulat”.

Welsh corgid

“Cor” tähendab kääbust ja “gi” koera. Kuna walesi talupojad olid vaesed ja neil polnud raha erinevate koerte pidamiseks, siis kasutati corgisid karjustena, talu valvekoertena ja seltsilistena. Iidse Walesi seadused nägid ette mitmeid karistusi inimestele, kes vigastasid või varastasid corgisid, kuna nende väikeste koerte oskustest sõltus otseselt omaniku heaolu.

Arvatavasti on cardiganid toodud Kesk-Euroopast Walesi keltide poolt ligi 3000 aastat tagasi. Corgide esivanemad on olnud Walesi aju- ja taksikoerad ning viikingite püstkõrvad,mis on segunenud Cardiganshire’i koertega. Nende sugulasteks peetakse schipperket ja pomeraani. Edaspidi said aga corgide kodukohtadeks Cardiganshire’i ja Pembrokeshire’i krahvkonnad Walesis.

Welsh Corgi Pembroke 1

Algselt olid corgid väga jässakad, kuldset või bluemerle värvi, tihti rippkõrvadega.Corgide lühikesed jalad on aastasadade pikkuse aretustöö tulemus. Madal tugev koer sobib eriti hästi lehmade karjatamiseks ebatasase karjamaal. Lühikesed jalad annavad koerale kiiruse ja võimaldavad vältida lehmade lööke, kui ta haukudes ja näksides neid ajab.

Ka Eestis on proovitud pembroke’e karjakoertena, kuid praegu eelistatakse tõukarjustest collie’sid.

Vaatamata erinevustele, aretati corgisid kui ühte tõugu kuni XX sajandi alguseni. “Ametlikult” oli cardigan esimest korda näitusel Inglismaal 1919 aastal. 1926 aastal asutati Inglise Cardigan Welsh Corgi assotsiatsioon. 1934 aastal toimus tõugude jagunemine: Inglise kennelklubi kinnitas Cardigan Welsh Corgi ja Pembroke Welsh Corgi.

Teadaolevalt toodi Eestisse esimesed pembroke’id 1993. aastal ja cardiganid 1997. aastal.

Praeguseks on olnud ka esimesed pesakonnad. Corgid on meil pigem seltsi- ja harrastuskoerad. Energilisus, rõõmsameelsus, vastupidavus ja arukus teevad neist usaldusväärsed, kindlad ja valvsad sõbrad. Nad on vilkad, kuid samas mitte hüsteerilised. Nad arenevad pidevalt ja tahavad, et ka omanikud areneksid nendega koos. Vaatamata väikesele suurusele vajavad nad kasvatamist ja koduse korra õpetamist. Diivanikoera osa neile ei sobi. Corgi on väikest kasvu suur koer.

Corgid on väga energilised koerad. Nad vajavad palju tegevust. Kui te ei viitsi nendega jalutada ja tegeleda, siis võivad nad endale ise tegevuse leida ja see ei pruugi kodusele majapidamisele kasuks tulla. Väga soovitav on käia trennis, näiteks on sobiv agility.

Corgide arukus on üldtuntud. Tihti on neid lihtsam koolitada, kui teenistuskoeri, rõõmuga õpivad nad kõike uut ja võtavad meelsasti osa pere harrastustest. Nende loomulik kontakt ja koostöövalmidus on igati meeldiv omadus. Corgisid võib näha agility ja sõnakuulelikuse võistlustel, flyballis ja ka jäljekoerana.

Welsh Corgi Pembroke

Kuna corgi on aretatud kui universaalne koer, siis on ta ka hea majavaht, teatates hoovis või ukse taga liikujatest. Samas oskab ta jälgida lapsi. Igal corgil on oma isikupära, mis teeb tast vaimustava kaaslase.

Corgidel on ka väikesed iseloomuvahed. Pembroke on elurõõmsam ja kergesti süttiv, cardigan aga rahulikum ja ettevaatlikum. Ka välimused on veidi erinevad. Pembroke on väiksem, tema karv on tihedam ja efektsem. Cardigan on massiivsem ja veidi jässakam. Üks suurim vahe on esikäppades: cardiganil on nad keeratud veidi väljapoole, pembroke’il on nad sirged. Cardigani kõrvad on märksa suuremad ja ümaramad. Pembroke kaalub 9 – 15 kg, cardigan 10 – 20 kg. Isased ja emased koerad on selgesti eristatavad.

Aastaid lõigati pembroke’idel saba, kuid arvestades loomakaitsjate hääli, on viimastel aastatel näha ka pikasabalisi pembroke’e. Väike osa pembroke’e sünnib ilma sabata. Cardiganidel on aga alati olnud saba.

Welsh Corgi Cardigan istud

Corgidel on soe alusvill ja tihe pealiskarv. Kasukas ei saa kunagi läbimärjaks ja annab hea külmakaitse. karvavahetus on paar korda aastas. Hooldus on lihtne, piisab iganädalasest harjamisest ja vajaduse korral pesemisest. Standardid lubavad kõikvõimalikke värve. Tavaliselt pembroke’id on erinevates toonides punased (pruunist kuldseni), ka soobel-märkidega, või tricolour (kolmevärvilised). Cardiganid võivad olla brindle (tiigritriibuline, puidumustrit meenutav), tricolour punaste- (tan) või brindlemärkidega, bluemerle (must ja hall marmor) või erinevat värvi punane, ka soobel-märkidega. Kõikidel värvidel on lubatud valged märgid peapeal, käppadel, kaelal ja sabaotsas.

Welsh Corgi Pembroke

Corgid on suhtelised terved tõud, pärilikud silmahaigused ja düsplaasia esinevad väga harva. Tavaline eluiga on 12 – 15 aastat, kuid ka 16 ja 17aastased koerad pole mingi haruldus. See eeldab korraliku energiarikast toitu, koolitust ja harjutusi, veterinaarset järelvalvet, vaktsineerimisi, hammaste ja küünte hooldust ja muidugi armastust. Teil peab olema piisavalt aega, raha ja armastust. Kuivtoitudest soovitavad kasvatajad kasutada Eukanuba Premium,Purina Pro Plan Perfomance Formula, Pedigree Advance Formula Energy. Valgu ja rasva sisaldus võiks olla vastavalt 30% ja 20%. Kuid tuleb jälgida koera üldist seisundit ja vajaduse korral vahetada toitu. Tavaliselt on corgid hea isuga, kuid ärge mingil juhul laske koeral ennast paksuks süüa. Väheliikuvale koerale tuleb anda lahjemat toitu.

Alar Müürisepp – cardigan welsh corgi omanik e-mail

Kasutatud materjal:
Soome Kennelliidu näituste kataloogid
The cardigan Welsh Corgi Home Page
A page for the Pembroke Welsh Corgi Club of America, Inc.


Kennelid:

Margarita Nigra

Soulcorker

Tõustandardid

Welsh Corgi Cardigan FCI STANDARD

Welsh Corgi Pembroke FCI STANDARD